Star Trek: Do temnoty

12. july 2013 at 21:28 | Ænag |  MOVIES
Ahoj, zdravím vás po kratší pauze... zdaleka nejsem tak aktivní, jak jsem předpokládala, už je to tak (v zásadě jediným problémem je, že nemám internet v mobilu (či jak se to dneska dělá) anebo že jsou v našem kraji ještě místa, kde není vifina, která je schopna bez registrace kohokoli připojit, tedy vyjma sousedů:P, ale i ti se už poučují...)
Slíbila jsem 4 typy článků se 4 rozličnými tématy... jedno už mám za sebou. Teď jsem si vybrala to, které vás zaujalo nejméně :? asi je dobré psát pro čtenáře nikoli pro sebe a pak budu jediný, kdo to přečte... Ale já to prostě CHCI napsat a snad někoho přemluvím, aby si to přečetl.
Jedná se tedy o filmovou recenzi, znovu upozorňuji, že nevím, jak se píší... proto bych vás prosila o jakýkoli názor k filmu či k recenzi.


↓ Než se dáte do čtení, klikněte ↓
Star Trek: Do temnoty

Je to už čtrnáct dní, co jsem tento film shlédla, takže mé vzpomínky nejsou takové, jaké bych potřebovala, osobně bych řekla, že objem uchovaných dojmů a scén z filmu určuje kvalita filmu (nebo moje zaujaotst či skleróza).
Protože nevím, jak vám mám slušně "profesionálně" předvést můj názor na film, přečetla jsem si pár návodů (a filmová klišé - výbroné čtení), ale i tak si nevím rady. Prosím tedy o shovívavost a pokud byste na film třeba chtěli jít, najděte si raději někoho, kdo něco ví o filmech...
(někdo zde může nalézt spoilery, ale snažila jsem se, aby jich moc nebylo)

Na začátek ještě pro vaši lepší orientaci vkládám obrázek - koláž, kterou pro mě narychlo vytvořila galaxy (blog zde), děkuji jí za její čas a námahu:) - 6 dle mě nejdůležitější postav (jméno postavy a herce), hlavně abyste viděli, jak vypadají:P


Oficiální text distributora:
Protože kapitán James T. Kirk (Chris Pine) je stále horkokrevný a nedisciplinovaný rebel, způsobil drobnější galaktický incident, který by za normálních okolností skončil jeho degradací. Podmínky na rodné Zemi ale normální ani zdaleka nejsou. Došlo totiž k bezprecedentnímu a devastujícímu útoku na Hvězdnou flotilu (Organizace spojených národů budoucnosti) a posádka Enterprise se nabídne, že dopadne pachatele, záhadného intergalaktického teroristu Johna Harrisona (Benedict Cumberbatch). Půjde o její dosud nejnáročnější misi, protože se vydají do míst, kde je ta nejtenčí hranice kamarádstvím a nepřátelstvím, pomstou a spravedlností, klidnou budoucností a ničivou válkou, jež může zničit celý náš vesmír.

Trocha faktů:
Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller
USA, 2013, 132 min
Režie: J.J. Abrams
Scénář: Roberto Orci, Alex Kurtzman, Damon Lindelof
Kamera: Daniel Mindel
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Simon Pegg, Anton Yelchin, Karl Urban, John Cho, Benedict Cumberbatch, Bruce Greenwood, Alice Eve, Leonard Nimoy, Peter Weller, Tom Archdeacon, Noel Clarke, Nazneen Contractor, Amanda Foreman, Heather Langenkamp, Nolan North, Nick Tarabay, Beau Billingslea, Hina Khan, Jonathan Dixon, Chris Hemsworth, Aisha Hinds, Jennifer Morrison

Moje recenze:
Většina z vás, mám pocit, nepatří mezi fanoušky Star Treku (ST), takže netuším, jak budete na tuto recenzi shlížet. Já osobně se považuji za fandu ST, ale tak mizerného, že neviděl ani jednu celou série startrekovských seriálů, bohužel ani Originální sérii (The Original Series), na které je nový filmový ST založený. Avšak, kdo by alespoň jednou neuslyšel jména Spock, James Kirk, Enterprise... i kdyby měla zaznít ve oblíbené Teorii velkého třesku. Snad vás aspoň Sheldnova láska ke StarTreku přinutí trochu se o ST zajímat:)

Do kina nechodím moc často, nanejvýš třikrát do roka, vstupné není levné, občerstevní také ne, nesedíte na pohodlném gauči v obýváku, pro mě jsou tu snad jen dvě výhody: předvámi obří plátno, několikanásobně větší než vaše HD telvize a možnost vidět film téměř ihned po natočení (nemusíte čekat než se jej nějaká televizní stanice uráčí zjevit normálním lidem, tedy pokud nesledujete HBO či nelegálně, zdarma, nestahujete).
O tomto filmu jsem se snad prvně dozvěděla díky mému oblíbenému časopisu (Pevnost.cz) a pak už to jelo... tu jsem viděla plakát, pak jsem objevila trailer, a najednou tu byla premiéra, po které se pár lidí rozhodla napsat recenzi, jenž jsem jim hned zhltla, nakonec se přidala má milá hodná kamarádka^^ a přinutila mě jít do kina, za což jí velmi děkuji.
Nebudu zatěžovat dějem (nejnutnější stejně řekl distributor). Putují (Kirkova posádka) ve vesmírné lodi pomstít smrt přítele... ale kdyby to bylo tak jednoduché, dojde k mnoha přechodům ze strany dobra (Hvězdné flotily, Kirka a spol.) na stranu zla (no prostě ti, co jsou proti dobru). Je tu mnoho přestřelek, pěstních soubojů, ktastrofických scén, které jsou mnohdy nucené, nicméně pro průměrného, líného, nepřemýšlejícího diváka potřebné, tudíž i pro peníze (zisk), které tito diváci zaplatí. Také je tu ale řada obyčejných startrekových scén, které já osobně vítám. Stejně vítaná je pro mě i jakástakás absence milostných/romantických scén. Řekla bych, že režisér touto mixáží akce a klasického ST docílil dvou skupin diváků, pak se tu ale objevila třetí skupinka, která na film vyšla kvůli hercům. Nejsou zde podle mě nějaká ta nejlepší-nejslavnější esa, ale možná budoucí velikáni... Hlavní chcete-li záporák je jedním z nich, Benedict "Sherlock" Cumberbatch. Jsem jedna z těch, kterou očaroval (leckdo nad mým chováním asi kroutí hlavou, každý máme oblíbence...), bylo tomu sice již dříve, ale role v tomto filmu mu nikterak neubrala. Neporazitelný frajer v černém... no uznejte. Na druhé straně Chris Pine (Kirk) a Zachary Quinto (Spock), Zoe "Neytiri" Saldana (Uhura), Karl "Eomer" Urban, pokud je znáte, tak si vzpomente... Rovněž neporazitelní, vždy se objeví nějaká ta záloha, spojenec nebo jim někdo podstrčí kartón redbullů, a když dojdou všechny zásoby, tak se někde ještě nějaká vyštrachá i kdyby o bylo nelogické. Herci měli zkrátka nádherný výkon (zkušený kritik se šklebí). Když k tomu přidám, že film je pouze v originálním znění, někdo zajásá, jiný je zděšen. Vřele doporučuji, originální hlasy herců jsou k nezaplacení (především B. Cumberbatch viz. Šmak) a titulky jsou akorátní a nekazí dojem z filmu, jak se někteří obávají.
Vedle výkonů herců, režiséra, kamery je tu i hudba, do vesmíru s loděmi narozená, k akci rovněž. Je tu také spousta sci-fi efektů, které, jak se zdá, jsou i v ladné budoucnosti nutné, ale scifák bez efektů... Kladné hodnocení dle mě získává i humorná stránka, kterou obstarává Spock se svou vulkánskou logikou.

Takže pokud nemáte nic proti sci-fi a nevadí vám, máte rádi nové charismatické herce, kouzelný hudební doprovod, rychlý děj a akci, nečekané obraty (mezi nimi taková podpásovka, která i otrlejší dojme, pokud se příliš vžijí do děje, ano přátelé, tak jako já jsem byla varována i vás varuji: bolí to. Ale nesmíte být necitelný suchar...) a hlášky, při kterých se zasmějete (usmějete nebo si řeknete, že toto byl povedený vtip). Uvažte sami, zda se vydat či ne, pokud váháte nejjednoduší je, když si počkáte až bude v televizi a vyražte do obývacího pokoje anebo se dejte černou internetovou cestou. A pokud je tu nějaký STfanda a ještě to neviděl tak ať neprodleně chvátá do biografu.

Názory:
ČSFD - 84% (více zde)
Moje hodnocení - 90% (když už píšu recenzi, píšu ji na něco, co stálo za to anebo to bylo otřesné...(:)

VIdea:
Dva trailery, nevím, který je ten pravý... :SKdybyste náhodou minuly první video, hlavní skladba


Děkuji za pozornost:)
Pokud byste měli, jakékoli otázky ráda zodpovím.
Opět se omlouvám, ale budu teď mimo provoz, nezlobte se, prosím, za komentáře vám budu velmi vděčna a poté vám všem poděkuji a pokusím se vám to vynahradit:)
Díky za pochopení
P.S. Speciální díky CVOK :) Nebýt Tebe...
P.P.S. Přijměte mou omlovu kvůli překlepům...;)
 

2 people judged this article.

Comments

1 galaxy galaxy | Web | 12. july 2013 at 22:43 | React

Yay, Star Trek je skvělý, seriál aj film.
Ačkoliv jsem nikdy nebyla uctívačem herců, musím je též pochválit:) Hudba je pěkná, mluveného slova nemnoho, přišlo mi, že dost převládala ta akce (což nekritizuji ani nevyzdvihuji), ale souvisí to s tím, že titulky film neruší. Tož pěkné, poznávám částečně tvůj styl psaní...:D
A jistě, frajer v černém vítězí, ale to už tak bývá, že záporáci jsou často oblíbenější než klaďasové.

2 Navita Navita | Web | 13. july 2013 at 8:04 | React

Musím se přiznat, že jsem nikdy neviděla ostatní star treky, takže tenhle film byl pro mě úplně první a musím říct, že jsem byla překvapená, že neodvracím oči. Ano, měla jsem předsudky. A Benedict Cumberbatch byl prostě třešnička na dortu. Asi první film, kde jsem nutně chtěla, ať vyhraje "zlo". Tedy Khan. :-)

3 Vendy Vendy | Web | 13. july 2013 at 11:27 | React

Ty máš slabost pro záporáky, jak jsem si všimla (Joffrey, tvůj černý kůň ;-)  :-D).
K fanouškům Star Treku nepatřím, ale tato série má něco do sebe, podle mě jsou to ryze dobrodružné scifi filmy a seriály. Dobře natočené, s dobrými zápletkami. Jako oddychovku to beru, někdy má člověk dost přehnaného násilí a brutality, a tady sice taky nějaké to násilí je, ale tak nějak snesitelné a hlavně, úspěšně zneškodněné. :-)
Pěkná recenze. 8-)

4 Eamane Eamane | Web | 14. july 2013 at 10:15 | React

Jak jsem řekla se Star Trekem vůbec nemám zkušenosti. Sci-fi také není moc moje kompetence, ale troufám si říct, že recenze se ti povedla a že se ti nejspíš podařilo to, že se na to kouknu :)

5 Lofn Lofn | Web | 14. july 2013 at 21:46 | React

Dala jsi si s tím opravdu práci,to je vidět ;-).No,tak já bych si jako hrdinu asi vybrala Bonese neboli Karl Urban neboli mého oblíbence Eomera z LOTR :-D

6 Ænag Ænag | Email | Web | 18. july 2013 at 14:39 | React

[1]: Naprosto s Tebou souhlasím^^

[2]: Když se to tak vezme, Khan vlastně neprohrál:) Kdyby tam nebyl Benedict, film by se nám asi líbil méně(: Těší mě, že Tě ST nezklamal

[3]: Máš pravdu;) tedy spíš záporáci mi nějak zvláště nevadí, ale co se týče Joffreye... nenávidím ho, mým oblíbencem byl Ned Stark, když ho popravili, tak je tu ještě Jorah... A pak je tu Tirion, kdo by ho neměl rád:) a taky Ohař (ten je takový "divný", těžko říct, kam s ním):D
Každý jsme fanda něčeho^^ Na startreku obdivuji to, že zápletky jsou v zásadě podobné, ale nikdy ne úplně stejné, je v nich logika a akce a obvykle dobře dopadne;D
Děkuji

[4]: Možná je na čase nějaké zkušenosti nabrat:) Tento film není typickým ST (pokud chceš okusit nějakou klasiku online třeba zde www.serialycz.cz) Budu ráda když se na ST (ať už film nebo seriál:)) podíváš. Děkuji, jsem ráda, že se recenze líbila;)

[5]: Děkuji moc;D Karl Urban se mi v LOTR moc nelíbil (nebo spíš nehodil na Eoméra) ale tady si mě získal.^^

7 Mniška Mniška | Email | Web | 19. july 2013 at 13:51 | React

A tak, víš co, pokud nejsi rozeným recenzentem a není Ti jasné, jak nějakou recenzi napsat i přesto, že sis něco přečetla, věř, že úplně stačí, když prostě napíšeš své dojmy, to, co se líbilo Tobě, co zaujalo Tebe. Blog je osobní stránka a Tvé čtenáře zajímá hlavně Tvůj názor.
Ale pakliže nechceš být úplně jednostranná, ke svému názoru přidej třeba i myšlenky a názory jiné, které ses dočetla, samozřejmě s tím, že napíšeš třeba zdroj, nebo že všeobecně se myslí tohle a tohle. Nebo co si myslíš, že může kohokoli odradit, nebo naopak přitáhnout.
Mně osobně, když čtu takové recenze na blogu, zajímá především to, co recenzenta zaujalo, čili, pokud se mu to líbilo, tak čím by mohl tento svůj oblíbený snímek (případně třeba kniha) prodat svým čtenářům. Chci znát hlavní dějovou linii (bez spoilerů), možná i něco o těch hercích (buď nějaké perličky nebo kde jinde se proslavili, či koho hrají v propagovaném filmu), něco o hlavních postavách, jaké jsou, jaký na Tebe udělaly dojem. Jaké filmové efekty byly dobré, nebo naopak nebyly, jak hodnotíš hudbu atd. Tak to je třeba to, co zajímá mně, když si chcipřečíst recenzi a pakliže ji čtu na blogu, tak očekávám, že bude více subjektivní, založená na dojmech autora. Já si vlastně ani nejsem jistá, jestli takovéhle věci jdou psát nějak objektivně a ani si tím nejsem jistá u recenzentů, jejichž práce je přímo psát recenze. Myslím si, že ta se neobejde bez dojmů pisatele, třeba i skrytě.
Ale vím, že když se třeba dělá recenze na knihu, musíš mít zkušenosti s autorem - to znamená, že musíš znát více děl od stejného autora a pak ta jeho díla porovnáváš anebo prostě uvedeš další jeho díla. Nejsem si jistá, jestli se to dělá i u recenze na film, ale takový poznatek by taky nemusel být k zahození.
No, to jsem zatím jen reagovala na ten úvod, jak jsi psala, abychom uvedli názor k recenzi jako takové...
ještě si přečtu zbytek toho článku :)

8 Mniška Mniška | Email | Web | 19. july 2013 at 14:05 | React

Ano, tak už jsem dočetla Tvou recenzi. Tak jsou tam věci, které mě zaujaly, třeba ty nečekané zvraty, to je to, co na dobrých filmech většinou mám ráda, když se stane něco vážně nečekaného (tím si mě získal Star Wars, na který jsem se šklebila, ale do doby, než jsem ho viděla. Nečekaný zrod Darth Vadera mě velmi zaujal)
Star Trek znám jen z doslechu, pokud už jsem viděla nějaký díl, tak jen kousíček. Takže nějak moc nevím, o co se pořádně jedná. Tudíž mi oficiální text distributora nic neřekl :/ , ale to nevytýkám Tobě, to myslím, že distributor si měl nějak ošéfovat a přilákat tím textem do kina i lidi, co to neznají.
Jen mi teda trochu uniká ta hlavní dějová linie, o čem je teda Star Trek jako takový? O co vůbec jde i v těch seriálech? Jestli se mohu zeptat.
Jinak celkově recenze není vůbec špatná, jen říkám, chybí mi ta hlavní dějová linie, nevím "vo co go" a distributor mi nic neřekl :) prevít jeden.

9 Ænag Ænag | Email | Web | 19. july 2013 at 18:48 | React

[7]: [8]: Vezmu ty komentáře raději najednou:) Děkuji za sáhodlouhý komentář^^, "konečně" mi někdo poskytl rady:D Moc Ti za ně děkuji a pokusím se nimi řídit (v zásadě to cítím podobně...). Jen jedna věc... co se týče toho děje; v některých "návodech" jsem našla, že děj by se vypisovat neměl, člověku zkazí překvapení... Vím, že Ty jsi myslela dějovou linii bez spoilerů, ale to já nějak nedokážu vychytat (mně osobně spoilery nevadí, ale mnoho lidí je na ně dost choulostivé...), obzvláště ve filmu (knize) plném zvratů;)
Když se tak dívám zpět do recenze, tak jediný mnou nastíněný děj - ...putují  ve vesmírné lodi pomstít smrt přítele... -  to je asi málo:S Příště se to tedy pokusím rozepsat nějak více, vřelé díky za upozornění na tuto absenci:)
Původně jsem měla v plánu dodatečně Ti vypsat děj, ale prostě mi to nejde, nedokážu to napsat bez zbytečných spoilerů, takže jediné, co mě napadlo poukázat na jinou recenzi, nenutím číst, je poměrně dlouhá, ale děj je tam mile ukázán a příliš toho neodhaluje: http://aktualne.centrum.cz/kultura/film/recenze/clanek.phtml?id=782023
Zvraty jsou ve filmech dobré... Ovšem to, že já říkám, že jsou nečekané, je možná kvůli mým malým životním zkušenostem, jiného napadnou X minut předem, i tak bych ale řekla, že jsou poměrně nečekané:)
Chápu, že v dnešní době není ST tak známý, ale asi jsem si to uvědomila málo a nenapsala jsem ani tu základní podstatu, kámen, na němž ST stojí:
Takhle to popisuje wiki: Příběh Star Treku popisuje budoucnost lidstva, které po objevu mezihvězdného pohonu cestuje po celé galaxii, setkává se s mimozemskými civilizacemi a přes časté konflikty pomáhá šířit mír a vzájemné porozumění.
Vesmírná loď Spojené federace planet (nedokážu stručně popsat, takže opět wiki cs.wikipedia.org/wiki/Spojen%C3%A1_federace_planet) v čele s kapitánem putuje vesmírem, objevují, zachraňují, navazují kontakty. Jedna epizoda seriálu obvykle probíhá tak, že na někoho narazí, buď je to přítel, nebo nepřítel a pak se s ním snaží nějak vyjít, utéct, diplomacie, boj. Konec je obvykle společný - dobře to skončí (tedy někdy někdo z flotily náhodou zemře...)
Pokud bys měla zájem okusit 45minutovou epizodu, dobré je začít od prvního dílu:) abys to vše chápala. Online je část ke shlédnutí zde - www.serialycz.cz... Nechci nijak nutit, to vůbec ne:), jen pro případný zájem (ps - nedoporučuji ST: Enterprise, je nejnovější a dle mě nejdivnější...;))
Děkuji Ti ještě jednou za Tvoje úžasná komentáře, moc si jich vážím! Přeji Krásný den!

10 es ef es ef | Web | 20. july 2013 at 0:50 | React

Můj šálek čaje to úplně není, ale líbí se mi způsob, jakým recenze píšeš.

11 Mniška Mniška | Email | Web | 23. july 2013 at 11:04 | React

[9]:Není zač, ráda pomůžu, když můžu. Krom toho, některé věci, o kterých jsem se zmínila, jsi napsala, takže já Tvé psaní hodnotím jinak kladně :)
Děkuji za odkazy, mrknu se na to, člověk by měl vyzkoušet všechno, když to nikomu neuškodí :) a jestli je to opravdu tak obdivovaný film, tak bych ráda věděla, co na tom lidi zaujalo, třeba mě to pak zaujme také.
Děkuji!

12 Lauren Lauren | Web | 29. july 2013 at 14:30 | React

Jsem jedna z těch, kteří o ST zakopnou jen při proklikávání programů na televizi. Takže vím jen z útržků, o co tam přibližně jde. Ale co není může být. :) Co se sci-fi týče jsem obdivovatel Star Wars (popravdě jsem zamilovaná do všeho, k čemu složí hudbu John Williams). Ale ST bych mohla taky zkouknout. :)

13 Ænag Ænag | Email | Web | 5. august 2013 at 12:53 | React

[12]: Star Wars mám ráda, ale Star Trek více;P Hodně lidí si SW a ST plete, ale je to něco docela jiného, neznamená to ale, že člověk nemůže mít rád oboje^^
SW hudba je úžasná, popravdě kam se hrabe ST, ale i tam se někdy najde poutavá skladba:)

14 lilyevans-and-marauders lilyevans-and-marauders | Web | 6. august 2013 at 10:34 | React

Tak jo... Vím, že mě asi spousta lidí bude mít chuť ukamenovat, ale já v životě neviděla ani jeden Star Trek. A pokud ano, tak pod velením mého šíleného sci-fi fanouškovského kamaráda a to si sejně nepamatuju. Možná to byly Hvězdné války... :/ Každopádně bych aspoň jeden díl ráda viděla, tak snad se k tomuhle dílu dostanu. Herecké obsazení v podobě roztomilého Chrise Pinea a fascinujícího Benedicta Cumberbatcha (Merline, jak se to skloňuje?!) se mi moc zamlouvá. Takže až budu mít čas, stáhnu a pak zkouknu. Kdoví, třeba se nakonec do ST zamiluju...! XD
A k Tvé recenzi... No... Já se v tom vážně nevyznám, takže ji vlastně ani nemůžu pořádně posoudit. Asi bych se svýma trapnýma a neprofesionálníma názorama jenom ztrapnila. Ale pokud chceš něco vědět, tak za mě je tahle recenze dobrá. Oceňuju, že není moc dlouhá a není tam tolik informací, které by laika (čti mě) naprosto pohltily a zmátly a Galaxy udělala tu koláž pěkně! Takže... Těším se na další recenze! :)

15 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 22. december 2013 at 14:34 | React

Áno, Star Trek je super, od té doby co ho točí J. J. Abrams.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama