Hobit: Neočekávaná cesta

30. january 2013 at 19:13 | Ænag |  MOVIES
Ahoj všem, po dlouhé době jsem opět zpět, omlouvám se všem, na které jsem zapomínala, ale moje škola se rozhodla, že když už jsou uzavřené známky, tak si můžeme napsat pár písemek na rozjezd dalšého pololetí, takže píšu testy - koním testy - děsím se známek...
... V minulém článku jsem slibovala povídku, ale ohlodně projektu se vyskytly jisté problémy (např. mluvící meče, teplí elfové, začarované želvy ale i normální lidé...) A tak jsem pro tento článek zvolila téma zvané Hobit... Jsou to skoro dva měsíce, ale lepší teď než nikdy, a tak je tu moje podivná, skromná, první recenze. Nikdy jsem ji nepsala, ale snad nevude tak otřesná...
Přeji příjemné čtení (je-li něco takového v případě mých literárních výlevů možné). Byla bych ráda, kdybyste mi vy, co si přečtete mou recenzi napsali, jak se vám líbila.:)
Pozn. pro Lauren: Začala jsem se dívat na FMA... Proč jsi mi o tom řekla, je to tak návykové...:||||

Hobit: Neočekávaná cesta
Oficiální text distributora:
Film sleduje cestu hlavní postavy Bilbo Pytlíka, který se ocitne na dobrodružné výpravě. Cílem cesty je si znovu nárokovat ztracené trpasličí království Erebor. Bilba nečekaně osloví čaroděj Gandalf Šedý, díky kterému se ocitne ve společnosti třinácti trpaslíků v čele s legendárním bojovníkem Thorinem. Cesta do divočiny vede přes tajemné země, kde se to hemží zlobry, skřety a kouzelníky. Ačkoliv cíl jejich výpravy - Osamělá hora, leží na Východě, musí projít nejdříve jeskynním systémem, kde Bilbo potká někoho, kdo mu navždy změní život…Gluma. Skromný Bilbo Pytlík pak sám s Glumem na břehu podzemního jezera objeví nejen hloubku lstivosti a odvahy, která překvapí i jeho samotného, ale také získá do svého vlastnictví Glumův prsten "miláška", který má nečekané a užitečné možnosti... Jednoduchý zlatý prsten je spojen s osudem celé Středozemě takovým způsobem, jaký Bilbo nemůže zatím ani tušit.

Trocha faktů:
The Hobbit: An Unexpected Journey
Dobrodružný / Fantasy
USA / Nový Zéland, 2012, 169 min
Režie: Peter Jackson
Hudba: Howard Shore
Hrají: Martin Freeman, Stephen Hunter, Peter Hambleton, Eric Vespe, Ian McKellen, James Nesbitt, Jeffrey Thomas, John Callen, Graham McTavish, Mark Hadlow, Richard Armitage, Cate Blanchett, Elijah Wood, Andy Serkis, Hugo Weaving, Christopher Lee a další

Moje recenze:
Je to se spožděním, ale řekla jsem si, že když už jsem ho viděla, tak bych něco napsat mohla. Většina ho asi zhlédla sama, takže tato recenze bude jen takovou směsí mých názorů/pocitů/zážitků. (Nejsem žádný odborník na filmy, tak nečekjte nic světoborného)

... bylo nebylo...

Já, milovník tolkienovského světa, jsem si nechtěla ujít film, na který lidstvo čekalo přes padesát let. Mnoho lidí četlo tu Tolkienovu pohádku o Hobitovi a třinácti trpaslících a těšilo se na tříhodinový film ilustrující knihu - a ejhle dopadlo to trochu jinak...
Mezi mé první dojmy bych zařadila hudbu. Hudba dává filmu atmosféru, vtáhne do děje více než rozporuplné 3D (ze kterého mě vždy rozbolí hlava). Mistrovská hudba Howarda Shora dokáže mnohé, i zvednout počet hvězdiček k ohodnocení filmu.
Další dojem už není pro mě tak příjemný - ta velice viditelná provázanost mezi Pánem Prstenů a Hobitem. Pokud mě má paměť neklame, bylo tak učiněno proto, aby i lidé neznalí původních předloh Tolkiena ale pouze filmové trilogie PP nalezli podobnosti této pohádky a bitevního romantického eposu. S tímto bodem přichází další poznatek, jímž je řada přidaných scén, namátkou: Vzpomínky na budoucnost zdoby Bilbových stojedenáctých narozenin, Setkání Mouder Středozemě, Zfetovaný Radagast se králíky, Uzdravování zmučených zvířátek, Začatky Nekromanta/Saurona, Upgradeovaný skřet s velkou historií, Pochod družiny přes Mlžné skalní obry - většinu těchto scén Tolkien v Hobitovi naznačil, takže nejde říci, že jsou zcela zcestné... ale tolik jich zase být nemuselo.
To byly snad ty nejdůležitější, po kterých následovala kopa zklamání ale i okamžiků, jež mi vehnaly slzy do očí. Pochválit musím výkony herců, starých a otrlých ale i poměrně neznámých nových tvářích, kteří si svým výkonem rozjeli načatou kariéru. Nejvíce na mě zapůsobil Hugo Weaving v roli Elronda - tohoto herce ani roli kterou ztvárnil nemám ráda, ale ve filmovém Hobitovi hrál i vypadal lépe než v PP. Potom následuje zázračný Glum - má nová a rozotmilejší očička, dle mě Andy Serkis měl nejlepší výkon (ve spolupráci s počítačem). Za zmínku stojí i ti dva hlavní - Thorin á la Richard Armitage a Martin Bilbo Freeman.
Vraťme se ale k těm méně povedeným scénám. Co epos potřebuje jsou bitvy a bitky, ta rozsáhlá pohádka jich čítala pár, ale vesměs to byly jen obranné vytáhování zbraní k zachránění vlastní kůže. Ale filmové zpracování je zvětšilo do nevyrovnaných bitev, kdy ale ti dobří vždy zvítězí (s odřenýma ušima a klidným Gandalfem).
Nebyl to nejlepší film, ale když se snažím nalézt ty nepovedené scény, marně hledám v útrobách vzpomínek, abych nějaké vyštrachala. Byly tam, bylo jich hodně, ale byly malé a nepatrné (vyjma bitek). Ty kladné dojmy vítězí a snad zůstanou uchované.

Názory:
  • hodnocení 84%
Moje hodnocení:
88%
Ano téměř shoduji se s ČSFD (což je málo kdy), film patřil k těm lepším, ale ne nejlepším

Na závěr bych si dovolila zveřejnit pár videí...

Oficiální trailer

Písnička, kterou si zamilovala tisíce lidí po shlédnutí filmu (jeden z největších zážitků v kině, trochu škoda, ale zážitek pěkný:))
Přes 4 000 000 shlédnutí
(nelekejte se, není tak dlouhá, tato verze je pro jedince, kteří ji chtějí slyšet stále dokola)

Na toto video jsem narazila poměrně náhodou... Jde o původní Tolkienovu báseň z Hobita, ze které vychází text z předešlé písně. Video je doprovozeno hudbou Howarda Shora, takže si můžete sami zazpívat :)

Tak to je prozatím vše a prosím omluvte mě za tu mezeru, která tu zela... Snad dlouho teď se neobjeví...
 

4 people judged this article.

Comments

1 Eámanë Eámanë | Web | 30. january 2013 at 22:33 | React

Já už jsem svůj názor na Hobita také napsala, vadilo mi moc efektů, které byli na některých místech přehnané ... nadruhou stranu mi nevadili vedlejší děje, i když se řekne Hobit, dalo by se očekáváat, že se budou držet více předlohy? .. To ani náhodou ;)

2 Vendy Vendy | Web | 30. january 2013 at 23:44 | React

Přestože jsem se chystala, do kina jsem se na Hobita nedostala, takže nemůžu srovnávat...
Ale přes všeliké těšení, které jsem viděla ze všech stran, jsem tak nějak tušila, že Pána prstenu to nedosáhne (možná jsem už to někde psala). Už proto, že příběh je jednodušší, cílený jen na jednu výpravu - v PP šlo o záchranu světa, dá se říct, byl tam silný motiv sebeobětování a přátelství a taky boj sama se sebou (Glum, Frodo). Hobita považuji spíš za doplněk Pána prstenu. Na film jsem zvědava, už vím, z čeho budu možná zklamaná (a tudíž snad ani tolik zklamaná nebudu, protože to čekám) a z čeho budu i nadšená (rozhodně to bude hudba, z několika ukázek, co jsem zaslechla, hudba byla vážně úžasná.)
Přesto si myslím, že Hobit určitě stojí za shlédnutí. Jen nevím, co bude náplní dalších dvou dílů (má to prý být třídílný).
99.nejoblíbenější film? Tvůj vlastní žebříček? Nebo podle čsfd? :-D

3 Ænag Ænag | Email | Web | 31. january 2013 at 14:09 | React

[1]: Efekty někdy byly trochu dotěrné, ale vedlejší linky mi vadily více:)
[2]: Hobit je prostě pohádka, není dělaný na velké a rozsáhlé filmy a ani podle mě nemá tak propracované charaktery postav. Pána Prstenů (filmového) asi nedosáhne, myslím, že si Jackson dal PP vysokou laťku, kterou už nepřeskočí. Nicméně beru tento film, jako jedno z mnoha zpracování knihy Hobit.
Předtím než jsem se já vydala na Hobita, slyšela jsem mnoho negativních ohlasů, takž jsem byla připravena - ale nebolelo mě to tak, jak lidé popisovali. (a hudba je opravdu skovostná, ale v PP mi přišla povedenější, nu což...)
Ten žebříček je podle ČSFD, já jsem zatím neviděla tolik filmů, že bych si mohla dovolit sestavit žebříček nejoblíbenějších:)

4 C.V.O.K. C.V.O.K. | Email | Web | 31. january 2013 at 20:56 | React

Heeeej! Ďalší fanda FMA? *žiary ako atómová elektráreň po výbuchu reaktoru* Vytaj v klube! Však je to dokonalé??? ♥.♥
Teda, minimálne tak, ako Hobbit :) Vieš čo, normálne k tomuto článku nemám čo dodať. Moje názory sú s tvojimi dokonale autentické - od hudby až po výkony hercov. Môžem ťa iba chytať za slová jednoznačne súhlasiť s prepojením an LotR ale to by som tu iba okolírovala pointu tvojho textu takže čuším a svedčím A kdesy v hĺbke svojho ja som neskutošne šťastná, že to niekto vidí rovnako ako ja :) Ja sa len ako skúsený šermiar o dosť viac pozastavujem a smejem nad "bojovýmiL scénami, ktoré boli... Efektné, ale krucipísek! Maximálne nerálne. A niekedy smiešne. Ale to je už, ako som zistila, pre nezasvetených do umenia boja úplne šumafuk, že bibo nemôže z jednou nohou dvihnutou sekať na fašírku, preboha, veď na neho niekedy nemala ani Kill Bill :D Ale to je iba degenerácia z povolania - hľadať chybyčky krásy v tom, v čom sa vyznám. :)
a recenzia skutočne podarená, vyjadrený vlastný názor, ktorý si nejak podložila... Hej! To by mali dať do novín :D

5 Lofn Lofn | Web | 31. january 2013 at 22:02 | React

Bohužel jsem na Hobitovi nebyla :-? a souhlasím s komentem Vendy,včetně toho,že se těším na hudbu - ta dle ukázek bude super...
Děkuji ti za pochvaly :-)

6 Natali Natali | Web | 1. february 2013 at 21:15 | React

Hobita jsem viděla asi před měsícem, ale protože jsem Pána prstenů viděla jako malá, tak nemůžu tu spojitost. :) Ale film byl nádherně natočený, soundtrack je úžasný a asi se díky tomu podívám znovu na Pána prstenů. :D Ale občas to bylo až moc monotónní - bitva, jde se dál, bitva, jde se dál... :)

7 Ænag Ænag | Email | Web | 2. february 2013 at 18:16 | React

[4]: Ano hej, FMA je úžasné *slint, fňuk, přehrát další epizodu*. Děkuji za pozvání do klubu:D
Mám tu čest mistrem šermířem, jéj, to jsem netušila. Vždycky jsem chtěla dělat šerm... Dovedu si představit, jak jsi trpěla. Ale jsem ráda, že mám někoho s podobnými názory:) Do novin? to snad raději ne, ale díky Ti moc za pochvalu;)
[5]: Doufám, že se naň brzy dostaneš, už jen kvůli té hudbě:)
[6]: Myslím, že filmový Hobit byl těmi spojitostmi dělaný pro lidi jako Ty:), kteří nevědí každou hovadinu ohledně PP. Máš pravdu soundtrack je úchvatný a film pěkně natočený:) Ta monotónost byla trochu otravná, ale přežít se dala:D

8 Infinity Infinity | Web | 2. february 2013 at 22:37 | React

Já nevím, mě ten film prostě nebavil. :-D Snažila jsem se do toho nějak ponořit a pochopit to, co ostatní na tom bere, ale nepochopila jsem to. :D

Tu recenzi jsi napsala ale krásně. :)

9 Vera Vera | Web | 3. february 2013 at 17:48 | React

Hobita jsem sice nečetla, ale měla jsem naplánovaný, že s kamarádkou na něj půjdeme do kina, protože i když mě knihy od Tolkiena hrozně nebavily, filmy jsou doslova boží ♥
(bohužel jsem pak byla nemocná, a tak jsem se ta nakonec nedostala, což mě docela štve. No, pořád existuje všem známé uloz.to :D)
Osobně nemám moc ráda, když se film příliš odlišuje od knihy tím, že jsou do něj dávány úplně jiné scény a některé z nich dokonce vynechají úplně...nevím, jestli jsi viděla Eragona (ten film je krásnej, ale zmrvili to tak, že nenatočí pokračování...)
Líbí se mi tvoje recenze - nijak přehnaně nechválíš, ani přehnaně nekritizuješ :)

10 lilyevans-and-marauders lilyevans-and-marauders | Web | 3. february 2013 at 20:29 | React

Tak já z Hobita byla docela dosti nadšená! Hlavně z Glumíška no...! XD Akorát si myslím, že to bylo hodně drsný... Na to, že na to chodí rodiny s dětmi. Mohlo to být mnohem mírnější, udělali z toho trochu moc velkej akčňák na můj vkus... Ale stejně se mi to líbilo! Totálně jsem se zamilovala do Thorina! Je fakt dokonalej!!!
Soundtrack, aneb Thorinova píseň se pomalu stala mojí závislostí, den bez ní je ztracený!!! XD
Když se ještě vrátím ke Glumovi, nedokážu se vynadívat na ty jeho modrý očka, ty nemaj chybu! Ťuťu! Takovej božííí polozáporáček!
Jo jo, Radagast byl hrozně zfetlej a vypadal jako by mu někdo (s prominutím) posral hlavu! Takovej zhulenej posranej dědeček hříběček. Jak mluvil o těch houbičkách, jsem dostala totální výtlem na celý kino a všichni na mě čuměli jak na magora...! No znáš mě ne? XD
Ovšem ti ježci byli ťuťůůů!!! :-)
Stejně jako v PP se mi líbila Roklinka!
Jo a orli byli super, ovšem vrci mě zklamali, představovala jsem si je jinak...

No takže můj názor taky tak něco pod 90%... Mohlo to bejt lepší i horší...!

11 Ænag Ænag | Email | Web | 3. february 2013 at 21:38 | React

[8]: Uff, už jsem se lekla, že se nenajde nikdo, komu se film nelíbil:) naprosto Tě chápu (tedy ne v případě tohoto filmu XD, ale dovedu si představit, co se Ti nelíbilo) A děkuji:)
[9]: Ano, ano. Ulož.to je dobrým pomocníkem, ale zážitek z kina také není k zahození;)
Eragona jsem neviděla, ale abych řekla pravdu ani nechci :|, tu nepovedenost si ale dokážu představit:)
Děkuji za pochvalu, snažila jsem se, aby ta recenze byla ±vyrovnaná, a on to někdo poznala - Jupí
P.S. Tu zmínku o Tolkienově knihách... předstírám, že jsem ji nečetla >:| - Ne... dělám si srandu, plně Tě chápu, každému sedne něco jiného:D
[10]: Jé vítej zombíku! Ano, Glumíšek je bežva a ti jeho hlášky a máš recht ty ošíška...x_x noučiněný ťuťumuťuťu tvor...
Thorin... jéj... Richard Armitage... vůbec není špatný, ale myslím, že v jiných rolích vypadá líp, když má krátký háro a tak... A ta je ho písnička, je vážně dobrá, jak se mohlo stát, že si ji během pár dní zamilovalo několik milionů lidí? Protože je tak kouzelná, mystická, tajemná...:)
Pak je tu ten zhulený děda... proč musí vypadat jako kus kmene porostlý mechem a podělaný od ptáků či jiné havěti? WTF. to mě také dostalo... A Sarumanova slova o houbičkách - živě si Tě představuju v tom napětím tichém sále a najendou WAHAHAHA! jéj pardon lidi:P
A jak říkáš, mohlo to být i horší, mnohem horší (ale i lepší X))

Děkuji všem za názory!:)

12 Beatricia Beatricia | Web | 4. february 2013 at 10:14 | React

Ta tvá recenze je přímo profesionální... skvělá. Doplněna vhodně videi a vlastním hodnocením. Fakt, má to úroveň. :-)

13 C.V.O.K. C.V.O.K. | Email | Web | 5. february 2013 at 8:55 | React

Pekný deň želám :)

Ospravedlňujem sa, že Ťa ukrádam o Tvoj čas, no ako admin blogu Jednoducho-Cvokhaus a zároveň organizátor súťaže Malá Zimná FOTO-Súťaž si dovoľujem upozorniť ťa na blížiaci sa termín začiatku súťaže.

Oficiálne ukončenie registrácie a posledná možnosť, zaslať Tvoju fotografiu bude 10.2. 2013.

To znamená že už máš iba päť dní, aby si mi na tento e-mail zaslal/a tvoje súťažné dielo. Dúfam, že si zo zadaním spokojný/á, že si sa pri jeho realizácií dobre zabavil/a a že si si svoju účasť nakoniec nerozmyslel/a :D

Upozorňujem však, že aj naďalej pretrváva zákaz nadmerného upozorňovania na Tvoju tvorbu (to znamená žiadne komentáre na iné blogy s obsahom "pls. hlásni za mne zde" ani aktívne vnucovanie sa iným osobám za účelom hlasovania vo Tvoj prospech), no nie je zakázané, na priebeh súťaže samotnej upozorniť. Pokiaľ máš vo svojom okolí známeho, ktorý sa tiež veľmi rád pozerá na svet cez hľadáčik objektívu, upovedom ho o tejto akcii. Pokiaľ máš blog, zverejni klik ikonku. Propaguj súťaž samotnú, otvorene vyzývaj konkurenciu. Pretože čím viac súťažiacich bude, tým väčšie budú ohlasy a tým viac bude porotcov, ktorý si budú môcť zhliadnuť Tvoju tvorbu.

Takto na záver si dovolím pripomenúť ešte, že súťažná fotografia by mala byť iba jedna, podľa možnosti minimálne upravená (rámčeky, vyváženie/vylepšenie farieb sú povolené, naopak, striktne zakázané sú zásahy v podobe textov, brushov či kompilácie viacerých obrázkov) a hlavne, TVOJA ;)

Tak, myslím že to je všetko čo som chcela, občiansku povinnosť som si splnila. Lúčim sa teda, celá nedočkavá a zvedavá, ako si sa s úlohou popasoval/a :)

May the force be with you

C.V.O.K.

14 Marti Marti | Web | 5. february 2013 at 11:57 | React

Já film neviděla, ale asi sa na něj podívám ;) :)

15 Lauren Lauren | Web | 6. february 2013 at 12:06 | React

Ahoj. Moc Ti děkuji za krásný povzbuzující komentář, ani nevíš, jakou mi udělal neskutečnou radost. :)
1) K recenzi: Podle mého názoru se recenze povedla. Mně se Hobit taky docela líbil. Podotýkám, že hlavně hudba♥. Do hlavního téma Misty Mountains jsem se zamilovala při první scéně. Jen mi trochu vadilo, že čeští dabéři předabovali i text. Podle mě má ta písnička v originále úžasné kouzlo, které při poslechu v češtině kamsi zmizí. Už je to nějaký měsíc, co jsem Hobita viděla, moc detailů z něj si nepamatuju. Slil se mi v jedinou šmouhu plnou zářivých barev, dokonalých krajin Nového Zélandu a trpaslíků, kteří co chvíli vytahují meče a utíkají před pronásledovateli. V kině jsme rozvedli malou debatu o animaci, která ve srovnáním s PP působila opravdu pohádkově. Ale uklidnila jsem se dojmem, že Hobit přece pohádka být má, tudíž se nad tím nemá smysl pozastavovat. Taky mi přišlo zvláštní to "provázání" s PP. Ale celkově to byl skvělý filmový zážitek. Nebyla jsem sice tak okouzlená jako z jiných počinů z dílny Petera Jacksona, ale nelituju toho, že jsem po dlouhé sobě vyrazila do kina. :)
2) K FMA: Ááá, co jsem to za příšerného mutanta. Dalšího člověka jsem donutila dívat se na FMA. Další člověk, který pochopí moje šílenství.. Připojím se ke C.V.O.K. - Vždyť je to dokonalé, však? :) A k tomu dabingu. Nevím, na kterou verzi FMA se teď díváš (tu první z roku 2003 nebo druhou Brotherhood). Já jsem 2003 stahovala a viděla ji celou (kromě několika málo dílů) v češtině. V českém dabingu se to dalo přežít, ale když jsem pak viděla Brotherhood v originále a s českými titulky (jen počkej, to bude teprve závislost.. :D), český dabing tomu vůbec nemůže konkurovat. Co se týče anime mám radši originál+české titulky. Třeba český dabing Naruta, to je fakt otřes..
Tím Ti samozřejmě nechci nic nutit, dívej se na FMA tak, jak ti to vyhovuje. :) Myslím, že i Brotherhood už existuje dneska v české verzi. Ale po zkouknutí prvního dílu a zjištění, že Češi z krásného slova "automail" udělali "automatickou ruku", se mi udělalo temno před očima a šla se znovu rozplývat nad dokonalým hlasem Romi Paku, která v japonštině dabuje Eda. :) Nic proti češtině. Miluju češtinu, je to můj jazyk a nikdo mi ho nevezme. Ale v poslední době ctím spíš originál než dabing. :)
Uff, konec kilometrového komentáře. :D

16 Iris Iris | Web | 11. february 2013 at 13:46 | React

mně se Hobit líbil, moc jsem se na něj těšila
nebudu se rozepisovat moc, ale pro mě jednoznačně nejlepší scéna skoro nakonci jak přilétali orli a hudba byla vážně úžasná
pokud tě zajímá více, tak zde http://iris-woman.blog.cz/1301/hobit-konecne

17 alinka77 alinka77 | Web | 1. march 2013 at 11:37 | React

podle mě, se lidem nezavděčí. Hobit moc podle knížky a PP se ke knize skoro vůbec nevázal. Mě se Hobit líbil moc. Možná že trošičku rozvláčné, ale mě se líbil. Místy to trošku představovalo takovou přehlídku efektů, trpaslíky jsem si představovala víc jako Gimliho (a ne jako zmenšené lidi) ale já dávám Hobitovi palec nahoru!!

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement